5752207969.8dd5717.49e25985a4d241f7ba0798db35602580

NEZİH BAŞGELEN DANIŞMANLIĞINDA DÜNYANIN İLK TAPINAĞI GÖBEKLİTEPE

TARİH: 19 – 20 Mayıs 2018

GEZİ PROGRAMI

1. Gün: 19 Mayıs 2018, Cumartesi – İstanbul / Şanlıurfa

Siz değerli misafirlerimiz ile Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde 04:00‘te buluşmamızın ardından Türk Hava Yolları’nın TK2246 sefer sayılı uçuşu ile saat 05:25’te Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Varışımızın ardından ilk önce otele gidiyor ve kahvaltı alıyoruz. Kahvaltı sonrası kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olan Balıklı Göl ve Urfa Kalesinin önünde yer almakta olan ve 150 metrekare alanı bulunan Zeliha Göl’ünü görüyoruz. Sonrasında Hz. İbrahim’in doğduğu ve daha sonra Mevlid-i Halil Cami avlusuna alınan mağarayı ziyaret ediyoruz. Hz. İbrahim 7 yaşına kadar bu mağarada yaşamış olup ayrıca mağaranın içerisinde bulunan suyun, şifalı olduğuna ve bir çok hastalığı iyileştirdiğine inanılmaktadır. Sipahi pazarı ile Bedesten çarşılarını da gördükten sonra meydanın hemen yanında bulunan Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1563 yılında Urfa Sancakbeyi Halhallı Behram Paşa tarafından yaptırılan Gümrük Han’a geliyoruz. Osmanlı’dan kalma iki katlı bir ticaret merkezi olan, avlusundaki yüzyıllık çınar ağaçları ile tarihin çeşitli dönemlerine tanıklık etmiş Gümrük Han’ı gördükten sonra öğle yemeğimizi yerel bir lokantada alıyoruz.

Öğle yemeği sonrasında üç semavi dinin de kabul ettiği Hz. İbrahim’in ata vatanı Harran gezisi için yola çıkıyoruz. Harran ayrıca kelime anlamı olarak da eski uygarlıklarda ‘’yolların kavuştuğu yer’’ anlamına gelir. Harran’a varışımıza takiben Üniversite, Surlar, Konik Kümbet Evler, Höyük ve yine aynı bölgede bulunan Ulu Cami’yi görüyoruz. Harran ovasının güzelliğini seyrettikten sonra otelimize doğru yola çıkıyoruz. Geziler sonrasında otele transfer oluyoruz. Manici Otel’de sıra gecesi eşliğinde akşam yemeği ve konaklama.

2. Gün: 20 Mayıs 2018, Pazar – Şanlıurfa / İstanbul

Sabah kahvaltısının ardından arkeolojinin gözbebeği 12 bin yıllık Göbeklitepe Tapınağı’na doğru yola çıkıyoruz. Cilalı Taş Devri’nden kalma Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski dini yapılarından oluşuyor. Göbeklitepe bu zamana kadar bilinen en eski yapıt ve tapınaktan 7500 yıl daha eskiye ait. Göbeklitepe’nin keşfine kadar bilinen en eski tapınak ise Malta’da bulunmakta ve 5000 yaşında. Ayrıca Stonehenge’den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha yaşlı. Arkeologlar boyları 3 ile 6 metre arasında değişen T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan figürleri olduklarını düşünüyorlar. Sütunlar üzerine yansıtılan diğer figürlerden farklı olarak aşağı doğru iner şekilde tasvir edilen 3 boyutlu aslan kabartması dikkat çekiyor.

İnsanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak bu gezi sonrasında öğle yemeğini yerel bir lokantada alıyoruz.

Öğleden sonra Paleolitik Çağ’dan İslamiyet dönemine kadar yaklaşık 10.000 eserin sergilendiği, 34.000 metrekare kapalı alanı ile Türkiye’nin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyan Halepli Bahçe Müzesi’ni ve Şanlıurfa’da kaçak kazıda çıkarılarak yurtdışına kaçırılan Orpheus mozaiğinin, tekrar bin 821 yıl önce doğduğu topraklarda sergilendiği Edessa Mozaikleri Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Gezimiz sonrasında akşam yemeğimiziyerel bir lokantada alıp Şanlıurfa Havaalanı’na transfer oluyoruz. Check-in işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK2249 sefer sayılı uçuşu ile saat 22:25’te İstanbul’a hareket ediyoruz.

FİYAT TABLOSU

UÇAK HARİÇ  TÜM PROGRAM
 NAKİT VEYA BANKA HAVALESİ  1200 TL
 SİNGLE FARKI  175 TL

 Satın Almak için: info@sanatlarandevu.com

DAHİL OLAN HİZMETLER:

 • Gezi sırasında tüm transferler
 •  Gezi sırasında belirtilen öğle ve akşam yemekleri
 •   2 sabah kahvaltısı
 •   1 gece belirtilen otelde konaklama
 •   Sıra Gecesi
 •  2 öğle ve 2 akşam yemeği
 •   Zorunlu seyahat sigortası
 • Müze ve ören yerleri giriş ücretleri
 • İkramlarDAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
 • Yemeklerde alınacak içecekler
 • Gidiş – dönüş uçak biletleri
 • Şahsi harcamalar
 • BahşişlerUÇUŞ BİLGİLERİ

  GİDİŞ İstanbul – Şanlıurfa, 19 Mayıs Cumartesi
  UÇUŞ Turkish Airlines TK2246 KALKIŞ İstanbul 05:25 VARIŞ Şanlıurfa 07:10 SÜRE 1s 45d DÖNÜŞ Şanlıurfa – İstanbul, 20 Mayıs Pazar
  UÇUŞ Turkish Airlines TK2249 KALKIŞ Şanlıurfa 22:25 VARIŞ İstanbul 00:30 SÜRE 2s 5d

 

Gezi Danışmanımız / Arkeolog Nezih BAŞGELEN

1978’de konusunda ülkemizdeki ilk popüler yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkardı. Dört ayda bir yayınlanan derginin en son 123. sayısı çıkarılmıştır. 1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Çocuklara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı. Ülkemizin karakteristik zenginliğini oluşturan tarihi ve doğal değerlerin yok olmaması için mücadele etti. Yazdığı yazılar, verdiği konferanslar, yayınladığı kitaplar, düzenlediği etkinliklerle arkeolojinin ve eski eserlerin korunmasının ülkemiz kamuoyunda yer almasını sağladı.

Bilimsel veriler ve tarihi kaynaklara dayandırarak 1970’li yıllarda Anadolu’nun en ucra köşelerine değin giderek gezi yazıları yayınladı. Yurt içinde ve yurt dışında arkeoloji ile ilgili toplantı ve etkinliklerde ülkemizi başarıyla temsil etti.

İptal koşulları:

Katılımcının gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya mücbir sebep nedeniyle paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir. Seyahat tarihine 30 gün kala yapılan rezervasyon iptallerinde paket ücretinin %50’si, daha sonraki iptallerde paket ücretinin tamamı geri iade edilmez. Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.

* Programımızın gerçekleşeceği tarihlerde Göbeklitepe‘nin ziyaretçilere açık olup olmama durumu Acentamız yetkisi dışındadır.

**Acentamız gerekli gördüğü durumlarda (Bölge koşulları itibari ile olumsuz hava koşulları, yol engeli, grev, terör, savaş, savaş ihtimali) misafirlerimizin güvenliği ön planda olmak üzere tur iptali hakkını saklı tutmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: