+90 543 433 60 80 info@sanatlarandevu.com
+90 543 433 60 80 info@sanatlarandevu.com

Banu Küçüksubaşı ile “Abdülmecid Efendi / Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası” SSM-24 Mart 2022

0
Fiyat
Bu tur, geçmiş bir etkinliğe aittir ve şu anda mevcut değildir.

Devam Et

Favorilere Kaydet

Adding item to wishlist requires an account

24
BANU KÜÇÜKSUBAŞI eşliğinde gerçekleştireceğimiz bu etkinliğimizde siz sanat meraklılarıyla, 24 Mart 2022,Perşembe Sakıp Sabancı Müzesi‘nde “Abdülmecid Efendi / Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası” sergisinde buluşmak dileğiyle.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Holding’in desteğiyle Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, kendisi de önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile de ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatı üzerine kurgulanan “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisini 21 Aralık 2021 – 1 Mayıs 2022 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

SSM’deki “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi; SSM’nin koleksiyonu, 14’ü resmi kurum koleksiyonu, 17’si aile koleksiyonu, özel müze ve galeri koleksiyonlarından eserlerle birlikte Halife’nin son 20 yılını geçirdiği Fransa’dan, Institut Français Türkiye ve Fransa’nın İstanbul Konsolosluğu’nun desteği ve iş birliğiyle gelen eserleri kapsıyor. Nice şehrindeki Musee Massena Koleksiyonu’ndan 1926 tarihli bir otoportre ile Rochefort’taki Pierre Loti Müze Evi’nden alınan ve Abdülmecid Efendi’nin Loti’ye hediye ettiği orijinal çerçeveli 2 resimle beraber sergi koleksiyonu 60 tablo ve 300’ü aşkın belgeden oluşuyor.

Abdülmecid Efendi’nin sanatını kapsamlı bir bakış açısıyla ele alan sergide ayrıca SSM koleksiyonunda yer alan Abdülmecid Efendi’ye ait 6 eser ilk kez bilimsel bir araştırma ile “Görünenin Ötesinde Abdülmecid Efendi” başlıklı bölümde yer alıyor. Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi iş birliğiyle gerçekleştirilen çalışmada Abdülmecid Efendi’nin resim tekniği, eserlerinin geçirmiş olduğu restorasyon çalışmaları, kullandığı malzemelerin yapısı, rengi, boya katmanları ve dokusu ile onun sanatsal üretim koşullarına ışık tutuyor.

24 Mart 2022, Perşembe saat 11.30’da “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” resim sergisini Banu Küşüksubaşı’nın eşssiz anlatımı ve yorumları ile keşfetmeye hazır mısınız?

 

Etkinlik Zamanı: 11.30-13.30
Buluşma Yeri: Sakıp Sabancı Müzesi

 

Gezi ücreti 250 TL’dir.”
ve kayıt için; 0542 722 73 46 nolu telefondan bize ulaşabilir veya bu sayfadan rezervasyon yapabilirsiniz.

 

BANU KÜÇÜKSUBAŞI

Marmara Üniversitesi Turizm Rehberliği, Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihini bitirerek Yeditepe Üniversitesi’nde Sanat Yönetimi Yüksek Lisans’ı yapan Banu Küçüksubaşı 2002 yılından beri başta Sakıp Sabancı Müzesi , Akbank, Contemporary Istanbul ve özel koleksiyonlar olmak üzere çeşitli yerli ve yabancı kurum ve kuruluşlara sanat turları , sanat seminerleri vermekte, yerli ve yabancı birçok koleksiyoner, müze ve sanat odaklı gruplara İstanbul’un sanat galerileri, müzeleri ,  sanat fuarlarını kapsayan programlar sunmaktadır. Bunlar dışında  Kare Sanat Galerisinde yönetici, Art On da direktör, Doğuş Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev yapmış olan Banu Küçüksubaşı, Kültür Üniversitesi, Okan üniversitesi, Boğaziçi üniversitesi gibi eğitim kuruluşlarında Türkiye de sanat ve sanat yönetimi  ile ilgili konferanslar vermiştir. Zaman zaman çeşitli sanat mecralarına yazılar yazmakta, sanatçı, koleksiyoner ve kurumlara danışmanlık, istek üzerine de  özel dersler vermektedir.