5752207969.8dd5717.49e25985a4d241f7ba0798db35602580

Feride Çelik ile Bursa’da Tablo Okumaları

Oryantalist Resssamların Gözünden Doğu Ütopyası Hamamlar

GEZİ PROGRAMI :

Sabah 10:00 buluştuktan sonra özel aracımız ile Bursa’ya doğru hareket ediyoruz.

Sanat söyleşimiz için otelimize giriş yapmadan önce büyük ahşap dükkan olarak da bilinen faaliyette olan en eski kebapçılardan İskender Ahşap Restaurant’ta öğlen yemeğine gidiyoruz. Öğle yemeği sonrasında hem sanat söyleşimizin olduğu hem de konaklayacağımız 1890 yılından beri nesilden nesile aktarılan bir Bursa klasiği olan eşsiz şehir manzarasına sahip Gönlüferah Hotel’e varıyoruz. Sanat söyleşimize kadar kısa bir dinlenme molası veriyoruz.

Akabinde “Oryantalist Ressamların Gözünde Doğu Ütopyası Hamamlar” konu çerçevesinde sanat söyleşimize geçiyoruz.

Edward Said “Gerçek Doğuyu değil Şarkıyatçıların görmek istediği bir ‘Şark’ı aksettirir” diyor. Oryantalist fransız kökenli ressamlar kendilerine anlatılan doğuyu tuvallerine acaba nasıl aktardılar?
Tanınmış fransız ressamlar Jean Auguste Dominique Ingres, Jean-Léon Gérôme gibi oryantalist ressamları yüzyıl once resmettiği hamam tablolarını sanat danışmanımız Feride Çelik eşliğinde Bursa’da yorumluyoruz.. Aynı zamanda, Bursa’nın tarihi hamam keyfini birlikte yaşama imkanı buluyoruz.

Akşam yemeği için bir yemek efsanesi olan Zennup için yola çıkıyor ve şef masayı donatsın menüsü ile ziyafet çekiyoruz.

İkinci günümüzde otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından kısa bir yolculukla Beş Kızık köyünden biri olan Cumalıkızık’a varıyoruz. Bu köyün tarihi 1300’lü yıllara dayanmaktadır. Tarihi dokusunun çok iyi korunmuş olması sebebiyle bir çok tarihsel filmin mekanı olan köyün daracık sokakları, olağanüstü evleri, kapı tokmakları ve sokak çeşmeleri bizi geçmişe doğru bir yolculuğa götürecektir.

Cumalıkızık köyü gezimizin ardından serbest zaman veriyoruz. Sonrasında İstanbul’a doğru yola çıkarak gezimizi sonlandırıyoruz.

Tarih: 10-11 Kasım
Katılım ücreti: 960 TL

Bursa’dan gezinin sadece seminer bölümüne katılım ücreti: 140 TL

* Kontenjan sınırlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: