5752207969.8dd5717.49e25985a4d241f7ba0798db35602580

FERİDE ÇELİK İLE BAKSI’DA SANAT Ekim 2018 Programı

BAKSI MÜZESİ

Baksı Müzesi, yoğun göç veren ilimiz Bayburt’tun Bayraktar köyünde; gurbetin, kaybolan geleneklerin, unutulan değerlerin neden olduğu sorunlara ve sonuçlara bir çözüm arayışıdır.

Tersine göçü başlatacak çalışmaları; gelenek-gelecek ve süreklilik bağlantılarını kuran, bu bağları istihdam-beklenti ve moral unsurları ile güçlendiren bir anlayışa sahip olan müzede geleneksel kültürü koruyarak, gelecek kuşaklara aktarmak için araştırmalar yapılır, bu zeminden hareketle özellikle kadın istihdamı projelerini uygulamaya koyulur.

 • Tarih: 12.10.2018 – 14.10.2018
 • Fiyat: 1450,00 TL
 • Tek Kişilik Fiyat: 1600 TL

SATIN AL

Gezi Programı:

 1. Gün : 12 EKİM CUMA – İSTANBUL / ERZURUM / BAYBURTAtatürk Havalimanı’nda 14:30’da buluşmamızın ardından Türk Hava Yolları’nın TK2706 sefer sayılı uçuşu ile 15:50’de Erzurum’a hareket ediyor ve 17:40’ta varışımızı takiben Baksı Konuk Evi’ne transfer oluyoruz. Buradaki akşam yemeği sonrasında Baksı Müzesi klasiği olan terasta ateşin etrafında Prof. Dr. Hüsamettin Koçan Hoca ile tanışıp sanat söyleşileri gerçekleştiriyoruz. Konaklamamız Baksı Konuk Evi’nde…
 2. Gün : 13 EKİM CUMARTESİ – BAYBURTSabah kahvaltımızı Baksı Müzesi’nin muhteşem ortamında aldıktan sonra Baksı Müzesi’ni ve müzedeki yeni sergiyi tüm detaylarıyla anlatım eşliğinde geziyor ve bilgi alıyoruz. Baksı Müzesi gezimiz sonrasında ehram dokuma ve kilim atölyelerini geziyoruz ve ehram tezgâhlarında, unutulmaya yüz tutan geleneksel bir dokuma olan ehramın dokumasını deneme şansı buluyoruz. Ardından, bizim için özel hazırlanmış olan menü eşliğinde öğle yemeği yiyoruz. Öğleden sonra kete yapılmasını izliyor ve tadıyoruz.  Ardından konferans salonunda Baksı Müzesi’nin geçmiş projeleri ile ilgili bir sunum izliyoruz.Akşam yemeğini Baksı Müzesi’nin muhteşem ortamında yiyoruz. Konaklamamız Baksı Konuk Evi’nde olacak.
 3. Gün : 14 EKİM PAZAR – BAYBURT / ERZURUM / İSTANBULSabah kahvaltısını Baksı Müzesi’nin muhteşem ortamında aldıktan sonra Huykesen Ağacı’na yürüyüş yapıyoruz. Ardından Depo Müzeyi tüm detaylarıyla anlatım eşliğinde geziyor ve bilgi alıyoruz. Gezilerimiz sonrasında Baksı Müzesi dükkanından alışveriş yapma şansını yakalıyoruz.Öğle yemeğimizi köydeki balıkçıda aldıktan sonra Çoruh Nehri kıyısında yürüyüş yapıyoruz.

  Konuk evinden çıkış yaparak Erzurum Havaalanı’na doğru hareket ediyoruz. Türk Hava Yolları’nın TK2707 sefer sayılı uçuşu ile 18:35’te İstanbul’a dönüyoruz.

  GEZİ FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

  • Baksı Konukevi’nde 2 Gece Konaklama
  • Gezi Sırasındaki Tüm Transferler
  • 2 Sabah Kahvaltısı
  • 2 Öğle Yemeği
  • 2 Akşam Yemeği
  • Sanat Danışmanımız Feride Çelik ile söyleşiler
  • TURSAB Seyahat Sigortası

   GEZİ FİYATINA DAHİL OLMAYAN VE EKSTRA ALINACAK HİZMETLER 

  • Gidiş-Dönüş Uçak Biletleri
  • Yemeklerde Alınacak Ekstra İçecekler
  • Tüm Kişisel Harcamalar
  1. KONAKLAMA:Baksı Konukevi www.Baksı.org/konuk-eviUÇUŞLAR:

   GİDİŞ İstanbul – Erzurum, 12 Ekim Cuma

   UÇUŞ TK2706 KALKIŞ İstanbul 15:50 VARIŞ Erzurum 17:40 SÜRE 1s 50d

   DÖNÜŞ Erzurum – İstanbul, 14 Ekim Pazar 2s 10d

   UÇUŞ TK2707 KALKIŞ Erzurum 18:35 VARIŞ İstanbul SÜRE 20:45 

FERİDE ÇELİK

Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Entstitüsü ile başlayan eğitim dönemi Boston University, Boston, Massachusetts, Old Dominion University, Yeditepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi Sanat Bilimi Doktora Programı ile devam etmiştir. Eğitiminin yanında resim, takı tasarım ve yoga eğitmenliği sertifikası bulunmaktadır.

1 Ocak 1970 yılında Isparta’da doğan Feride Hanım evli ve iki çocuk annesidir.

BAKSI MÜZESİNDE TOPRAK SERGİSİ

Haldun Dostoğlu’nun küratörlüğünde Alev Ebüzziya eserleri ile yerel çömleklerden oluşan TOPRAK sergisi, Alev Ebüzziya’nın modern seramik formları ile geleneksel üretimin aynı çatı altında sergilenmesinin yaratacağı sinerjinin büyüsünü seyirciyle paylaşıyor. Aslında bu topraklarda binlerce yıldır sürüp giden toprakla boğuşma, toprağı alt etme kavgasının kısa bir öyküsünü yazmaya çalışıyor.

Alev Ebüzziya’nın, büyüleyici ve havada süzülüyormuş hissi yaratan çanakları için Amerikalı seramik sanatı yazarlarından Garth Clark “Alev’in çanakları, tıpkı sanatçının kendisi gibi, doğuştan zarif, içten ve ilk bakışta anlaşılmasa da derin bir şekilde tutkuludurlar.” Demiştir. Yerel çömleklerde ise Anadolu kadınının buram buram toprak kokan ellerindeki tutkuyu görmemek  imkansızdır.

Alev Ebüzziya eserleri Kemal Servi koleksiyonundan, geleneksel çömlekler ise Baksı Müzesi ve Hüsamettin Koçan koleksiyonundan derlendi. Ebüzziya’nın neredeyse her döneminden eseri 2001 yılından beri büyük bir tutkuyla toplamaya çalışan Kemal Servi gibi Hüsamettin Koçan’ın yerele, zanaata, geleneksel objelere olan tutkusu sayesinde oluşturduğu koleksiyon bu serginin kaynağı oldu.

Alev Ebüzziya çanakları ve yerel çömleklere ek olarak TOPRAK sergisinde Ali Kazma’nın Alev Ebüzziya’nın atölyesinde çektiği ‘Studio Ceramist’ adlı vide eseri de gösterilecek.

 

İptal koşulları:

Katılımcının gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya mücbir sebep nedeniyle paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir. Seyahat tarihine 30 gün kala yapılan rezervasyon iptallerinde paket ücretinin %50’si, daha sonraki iptallerde paket ücretinin tamamı geri iade edilmez. Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.

**Acentamız gerekli gördüğü durumlarda (Bölge koşulları itibari ile olumsuz hava koşulları, yol engeli, grev, terör, savaş, savaş ihtimali) misafirlerimizin güvenliği ön planda olmak üzere tur iptali hakkını saklı tutmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: