5752207969.8dd5717.49e25985a4d241f7ba0798db35602580

Basında Biz

Berna Laçin’den Kültür ve sanatın başkenti St. Petersburg, Gazete Vatan

St. Petersburg için rahatlıkla kuzeyin kültür başkenti demek mümkün. Ben de sanatla buluşmaya, sanata doymaya, gözümü, kulağımı ve ruhumu beslemeye gittim.

Masallardaki büyüler gerçek mi yoksa… Kurbağayı öpünce prense, kuğuyu sevince prensese döndüren o büyü, bataklığı muhteşem bir şehre dönüştürmüş olmalı. St. Petersburg çamurdan sihirle doğmuş olmalı. “Nisan” benim için seyahat ayı. Dünyanın çoğu yeri Nisan’da büyüleyici olur. Doğa uyanır, güneş puslu havayı dağıtır ve her şehre münhasır esrik bir koku yayılır. Tam da bu sebeplerden dolayı, yeni bir şehri tanımanın Nisan-Mayıs ayı, tam zamanıdır.

Yazının devamı için tıklayın 

MUSTAFA SEVEN İLE ‘SANAT RANDEVUSU’… Kadıköy Life

Yeni bir oluşum olan “Sanatla Randevu” katılımcıları, kültür sanat etkinliklerinden “Fotoğrafla Randevu” ile Büyükada’da keşfe çıktı. Fotoğraf sanatçısı Mustafa Seven’in anlatıları doğrultusunda ada sokaklarını fotoğraflayan sanatseverler, hayli keyifli vakit geçirdi.

Sacred7 Travel’ın iki kadın kurucusundan biri olan Ayşe Kaynarcalı önderliğinde organize edilen sanat buluşmaları, bu kez Büyükada’da gerçekleşti. Etkinlik kapsamında ada sokaklarında görülen tüm enstantaneler, Mustafa Seven’in destekleriyle fotoğrafa dönüştü. Sabah saatlerinde Bostancı İskelesi’nden Büyükada’ya geçen ekip, yüzyıllık geçmişe sahip olan Splendid Otel’in doğayla tarihi harmanlayan ve ada geçmişinin nostaljik heyecanını koruyan atmosferinde kahvaltı yaptı. Sanatçı Mustafa Seven’in otelde gerçekleştirdiği fotoğraf sunumunun ardından, fotoğrafseverler Ada’da turlarayarak fotoğraf çekmenin tüm inceliklerini Seven’den dinledi.

Yazının devamı için tıklayın 

SANATLA RANDEVU, Alem Dergisi

YONCA EBÜZZİYA
“Yeni oluşumumuz Sanatla Randevu kapsamında farklı sanat deneyimleri sunuyoruz. Bir sergiyi, bienali, şehri geziyor, biraz da her zamankinden farklı deneyimler veya tatlarla süsleyerek değişik tecrübeler yaşıyor ve yaşatıyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz haftalarda, Balat’a bir gezi düzenledik. İçine mücevher, tiyatro ve bu eşsiz semtin tarihini kattığımız bir gün planladık.”

YONCA EBÜZZİYA’NIN İSTANBUL’DA MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER LİSTESİ:

Yazının devamı için tıklayın 

SANATLA RANDEVU, www.banunundunyası.com

İşte yine kendime ayırdığım bir gündü, hem de adı “Sanatla Randevu”, üstelik sanatın en renklisi, hayatın kendisi, görmeyi, bakmayı öğreteni; fotoğraf sanatı. Uzun zamandır fotoğraf alanında kendimi geliştirmek – eşim ve kızıma göre sıfırdan başlamam gerekiyor- istiyordum. Çok gezip çok yazmama rağmen, konu fotoğraf olunca biraz beceriksiz olduğumu düşünüyordum bugüne kadar. Ya açıyı tam yakalayamıyor, ya ışık sorunu yaşıyor ya da kol, bacak, ayak mutlaka bir uzvu kangren yapıp kesiyordum.

Bugüne kadar dedim çünkü bugün ben fotoğraf çekerken görmeyi öğrendim. Eskiden sadece bakıyormuşum. Bunu da bana öğreten, sokak fotoğrafçılığı denince sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanlarda da akla gelen en önemli isimlerden Mustafa Seven oldu. “Hayata tanıklık etmek” diye tarif ettiği ve çok başarılı olduğu “sokak fotoğrafçılığı” konusunda bize Büyükada sokaklarında, harika bir sonbahar gününde inanılmaz bir deneyim yaşattı.

Yazının devamı için tıklayın